wtorek, 3 kwietnia 2018

Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci – Tajemnice ludzkiego ciała

Jaki jest najlepszy sposób, by nauczyć dziecko zagadnień związanych z biologią? To nauka przez zabawę, a najlepiej z serią Było sobie życie, do której mam sentyment. Jak dziś pamiętam te zabawne, ale też bardzo edukacyjne filmy animowane omawiające zagadnienia zawiązane z funkcjonowaniem człowieka.

Było sobie życie. Encyklopedia tajemnice ludzkiego ciała

Wydawnictwo: Hippocampus
Stron: 215

Encyklopedia jest pięknie wydana – twarda okładka i dobrej jakości papier sprawiają, że przeglądanie i czytanie książki jest czystą przyjemnością.

Zagadnienia omówione w książce podzielone są na 14 rozdziałów. Mamy tutaj następujące rozdziały:

- Układ nerwowy
- Układ kostny
- Układ mięśniowy
- Narząd wzroku
- Narząd słuchu
- Zmysł smaku i powonienia
- Skóra
- Układ krążenia
- Krew
- Układ limfatyczny
- Układ oddechowy
- Układ pokarmowy
- Układ moczowy
- Układ rozrodczy

Na końcu natomiast znajduje się słowniczek z alfabetycznym spisem trudniejszych wyrazów.
Książka opatrzona jest pięknymi ilustracjami z dokładnymi (fachowymi, aczkolwiek w pełni zrozumiałymi) opisami. Co ciekawe, mimo że jest to encyklopedia skierowana dla dzieci, nawet osoba dorosła może potraktować tę książkę jako świetną powtórkę z najważniejszych zagadnień. Sama przeglądają encyklopedię, trafiłam na kilka zagadnień, o których już zapomniałam albo których (o zgrozo) nie znałam :).

- Np. informacja o łagiewce – o tym zapomniałam
- Informacja o tym, że pierwszy serce opisał Leonardo da Vinci – tego nie wiedziałam.

Encyklopedia dla dzieci Było sobie życie – Tajemnice ludzkiego ciała to świetny pomysł na prezent, ale też doskonała książką wspomagająca naukę biologii. W jednej pozycji w prosty i obrazowy sposób zaprezentowano różne zagadnienia związane z ludzkim ciałem. Mamy tutaj wszystko, co najważniejsze a czytanie i oglądanie książki z dzieckiem z pewnością będzie dla niego ciekawym doświadczeniem.

Dodatkowo książka dostępna jest z płytą, na której mamy 4 odcinki serii Było sobie życie.


W ramach serii Było sobie życie ukazały się jeszcze takie pozycje jak:

- Komiksy
- Gry planszowe
- Filmy edukacyjne
- Puzzle
- Encyklopedie (Byli sobie wynalazcy, Był sobie człowiek)

I ja, mimo że stara jak koń, łasa jestem na takie pięknie ilustrowane pozycje i bardzo chętnie zapoznam się z pozostałymi, jak tylko wpadną mi w ręce. Uważam, że dzieci znacznie więcej są w stanie nauczyć się wtedy, gdy wiedza podana jest w sposób atrakcyjny i odpowiedni do ich wieku.

Nie ma nawet sensu porównywać tego typu książek do szkolnych podręczników, bo podręczniki przy takich pozycjach wypadają po prostu słabo. Gdyby zastąpić nudne podręczniki książkami takimi jak ta, to mogę się założyć, że poziom wiedzy byłby u dzieci znacznie wyższy, niż jest obecnie.

1 komentarz:

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...