środa, 6 grudnia 2017

Streszczenia lektur – hit czy kit?


O streszczeniach lektur napisano i powiedziano już sporo. Jest to zagadnienie wzbudzające wiele kontrowersji. Jedni uważają, że tego typu opracowania pomagają w nauce i utrwalaniu wiedzy, ale nie brakuje też i takich, zdaniem których to pójście na łatwiznę.

Opinię na temat streszczeń lektur warto wyrobić sobie samemu. Niepodważalnym faktem jest jednak to, że skoro takie opracowania powstają, to oznacza, iż jest na nie zapotrzebowanie. Czasy się oczywiście zmieniły – kiedyś streszczenie było na wagę złota z uwagi na ograniczony dostęp do wielu książek. Obecnie natomiast programy realizowane w szkołach dosłownie pękają w szwach – na przerobienie potężnych partii materiału nauczyciele mają stosunkowo mało czasu, co skutkuje kumulacją obowiązków, z których muszą wywiązywać się uczniowie. Wydaje się zatem, że niezbędne są odgórne rozwiązania, które pozwolą rozładować napiętą sytuację.

Kanon lektur do zmian?


Przy opracowywaniu listy lektur brane są pod uwagę rozmaite przesłanki. Nie da się zaprzeczyć, iż bez względu na modyfikacje dokonywane w kanonie lektur, pewne rzeczy od lat się nie zmieniają – uczniowie w dalszym ciągu niezbyt chętnie sięgają po lektury. Dowodzi to tylko tego, iż w polskim systemie edukacji nieodzowna jest rewolucja, która nakłoni młodych ludzi do czytania.

Dobre streszczenie ma wysoką wartość


Według twórców serwisu http://klp.pl/ dobre streszczenie posiada szereg walorów i wyróżnia się wysoką wartością. Przede wszystkim jest niezastąpione podczas przygotowań do egzaminów czy sprawdzianów. Żaden uczeń nie podejmie się czytania nawet tych najważniejszych lektur od początku, gdy czas nagli, a stos informacji czeka na przyswojenie. Dzięki streszczeniu można szybko odświeżyć pamięć – przypomnieć sobie kluczowe wątki lektury, głównych bohaterów oraz najistotniejsze zdarzenia.

Warto jednak mieć na względzie to, że streszczenie streszczeniu nierówne. Za rzetelne należy uznać opracowanie, które w sposób jasny i konkretny prezentuje kwintesencję źródłowego tekstu. Wolne jest od subiektywnych komentarzy – skupia się wyłącznie na tym, co trzeba wiedzieć, bez zbędnego lania wody i osobistych dygresji. Nie zawiera cytatów i dialogów. Napisane jest prostym językiem, dzięki czemu zrozumie je każdy odbiorca.

Wrzucanie wszystkich streszczeń do jednego worka jest nieuzasadnione – jeśli decydujemy się na korzystanie z nich, wybierajmy tylko te charakteryzujące się porządną jakością. Podstawowym zadaniem streszczenia jest usprawnienie nauki. Książki co prawda nie zastąpi, ale bez niego przygotowania do egzaminów czy klasówek zajęłyby znacznie więcej czasu.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się, że streszczenie streszczeniu nie równe...ja korzystałam z takich pomocy dy chodziłam do szkoły i zazwyczaj dobrze na tym wychodziłam...i fakt nie wolno wrzucać wszystkiego do jednego worka..bo zawsze się dana pozycja może czymś wyróżnić...przy nauce do matury takie opracowania sa bardzo pomocne - przypominają wiele zapomnianych faktów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie streszczenia (wydawnictwa) sa godne polecenia ?

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...