piątek, 20 października 2017

Chcesz wiedzieć więcej o klasykach wzornictwa? Zajrzyj do tych książek o designie!

Rozwój historii designu i wzornictwa to niezwykle płodna dziedzina badań. Już samo pojęcie designu jest wyjątkowo szerokie i nie daje się łatwo sklasyfikować. Jednak chcąc zrozumieć obecne trendy czy przewidywać przyszłe prądy, nie można nie sięgnąć do historii wzornictwa. Warto więc sięgnąć po jedną z kilku znakomitych pozycji ukazujących tajniki wzornictwa, aby poznać klasyczne projekty i dzięki temu orientować się w najbardziej pożądanej estetyce.


Penny Spark, Design. Historia wzornictwa


To pozycja obowiązkowa, która pomaga stworzyć podbudowę terminologiczno-historyczną. Zrozumienie trendów w historii designu wpłynie na właściwe rozumienie wzornictwa i pozwoli właściwie interpretować otaczającą nas rzeczywistość. Penny Sparke zabiera nas w niesamowitą podróż po historii wzornictwa: od uprzemysłowienia zakładów produkcyjnych w XIX wieku, przez powstanie Bauhaus, poprzez trudy i ograniczenia czasów wojny, aż po najnowsze trendy we wzornictwie XXI wieku. Wszystko to ujęte jest w pięciu zgrabnych rozdziałach. Ta pozycja to 250 stron prawdziwej, rzetelnej historii designu, który ewoluował i zmieniał się wraz z ludźmi.

Charlotte i Peter Fiell, Design. Historia projektowania, czyli historia innowacjiPodobny tytuł, ale nieco odmienna tematyka - Charlotta i Pieter Fiellowie stworzyli ciekawą książkę, w której skupiają się na szczegółach. Ich pięćset-stronicowa monografia to przekrój największych zmian w historii projektowania i wynalazków. Autorzy opowiadają w swojej książce nie tylko o ewolucji przedmiotów w kwestii ich wyglądu i funkcji, ale także o zmianach cywilizacyjnych czy kulturowych od prehistorii aż po czasy współczesne.

Przemek Dębowski, Jacek Mrowczyk, Widzieć/Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnieJedna z najbardziej wartościowych, ale i najtrudniejszych książek nie tylko o historii dizajnu. Jest to zbiór 45 tekstów pod redakcją Przemka Dębowskiego i Jacka Mrowczyka, które w swoisty sposób zbierają i prezentują tendencje występujące w designie na przestrzeni lat. Jest to wyjątkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą swoją zabawę w projektowanie i aranżowanie przekuć na coś poważniejszego. Prawdziwa biblia każdego designera.

Wzornictwo i design to niezwykle płodne i trudne dziedziny życia artystycznego. Jednak ich intertekstualność i przenikanie się z innymi dziedzinami życia sprawia, że jest to niebywale ciekawy obszar badań. Każdy, kto chciałby zgłębić tajniki projektowania i aranżacji, musi zdać sobie sprawę z korzeni i wpływów, jakie odcisnęły swoje piętno na dzisiejszym wzornictwie. Tak szeroko pojmowany dizajn może stać się podstawą do dalszych działań. Istnieje mnóstwo pozycji, które w sposób doskonały ukazują wyjątkowość zjawiska i wyjaśniają wszelkie zawiłości. Przedstawione powyżej książki to tylko kropla w morzu, ale za to kropla niezwykle istotna.

1 komentarz:

  1. No tak, tylko teraz wszystko w internetach mamy i słabo czytamy. Na dodatem kasę trzeba wydać :( Rzeczywistość poznawcza zmienia się nieubłaganie.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...