środa, 12 kwietnia 2017

Jak oszczędzać czas? + książki o zarządzaniu czasem

Każdy z nas ma ni mniej, ni więcej, jak 24 godziny do dyspozycji w ciągu dnia. Musimy nauczyć się nimi właściwie dysponować, bo inaczej ciągle będzie dopadał nas syndrom "niedoczasu". Też masz z tym problem? Zobacz, jak oszczędzać czas. W bonusie mam też dla Ciebie książki o zarządzaniu czasem.


Wbrew pozorom właściwe dysponowanie czasem, nie jest wcale takie proste. W ciągu dnia robimy przecież wiele rzeczy, przez które gubimy cenne minuty, a nawet godziny. Co więc zrobić, żebyśmy mieli ich więcej? Jak oszczędzać czas i przy okazji nie zwariować?

Jak oszczędzać czas – 6 cennych wskazówek


1. Wieczorne przygotowania

Jeżeli rano zdarza Ci się nerwowo biegać po domu w poszukiwaniu zagubionych dokumentów, czy stać godzinę przed szafą i wybierać ubranie, ten punkt jest dla Ciebie. Odpowiednie dysponowanie czasem, to technika, której można się nauczyć. Przede wszystkim postaraj się przygotować wieczorem wszystko to, co będzie Ci potrzebne następnego dnia. Niech strój do pracy wisi już na wieszaku, a teczka będzie spakowana. To, co zrobisz dzień wcześniej, z pewnością ułatwi Ci przygotowanie do wyjścia o poranku.

„Czas to pieniądz. Jak oszczędzać czas i pieniądze” Marcin Pietraszek.
2. Nadprogramowe media w kąt

Ile to razy zdarzyło Ci się sprawdzać po kilka (a nawet kilkanaście) razy dziennie pocztę? Ile minut, a nawet godzin, spędzasz na oglądaniu seriali, które nic nie wnoszą do Twojego życia? Jeżeliby policzyć czas, który każdego dnia tracimy na tego typu rzeczy, okazałoby się, że moglibyśmy mieć nawet 2 godziny więcej do dyspozycji. Ustal sobie, że będziesz sprawdzać e-maile np. 2-3 razy dziennie, a portale społecznościowe odwiedzisz raz dziennie, powiedzmy na 15 minut. Tyle czasu wystarczy, żeby nadrobić zaległości, ale nie spowoduje, że doba będzie Ci się "topić" w rękach.

3. Weź kogoś do pomocy

Jeżeli praca wymaga od Ciebie sporego zaangażowania, a czas w ciągu dnia jest na tyle ograniczony, że nie możesz zająć się domem, to pomyśl o pomocy. Możesz zatrudnić kogoś do mycia okien albo ogólnego sprzątania raz czy dwa razy w tygodniu. Koszt nie będzie wysoki, biorąc pod uwagę fakt, że Ty wtedy możesz zarobić znacznie więcej. Może warto wykorzystać też wszystkie „przysługi”? Pilnowałaś dziecka koleżanki? Zapytaj, czy ona nie  mogłaby zanieść Twoich rzeczy do pralni. Jeżeli ma u Ciebie dług wdzięczności, nie odmówi, a Ty zaoszczędzisz czas.

„15 tajemnic zarządzania czasem” Kevin Kruse.4. Planuj dzień

Planowanie to najlepszy sposób na to, żeby wykonać wszystko w terminie i uszczknąć jeszcze trochę czasu dla siebie. Zacznij prowadzić terminarz, w którym będziesz zapisywać wszelkie czynności i sprawy do załatwienia. Ustal godziny konkretnych prac, godziny odpoczynku oraz czas, który przeznaczasz na pracę zawodową. Wgląd w plan dnia, jaki dzięki temu zyskasz, pozwoli Ci odpowiednio dysponować czasem i być zawsze do przodu.

5. Zrezygnuj z rzeczy zbędnych

Czasami to, co robimy, absolutnie nie jest nam potrzebne. Marnujemy czas na zadania, bez których możemy się spokojnie obyć. Zdarzyło Ci się kiedyś prasować skarpetki? No i po co? Niektóre czynności pożerają Twój czas, a nie ma w nich większego sensu. Ogranicz te czynności, na których nie zyskujesz i te, w przypadku których zyski są nieadekwatne do ilości poświęconego czasu. Naprawdę wyjdzie Ci to na zdrowie.

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, jak oszczędzać czas, jest zaprzestanie jego marnowania. W Twoim życiu z pewnością wiele jest takich czynności, których wcale nie musisz robić. Spójrz na swój dzień krytycznie, modyfikuj i testuj, a być może za jakiś czas staniesz się mistrzem planowania.

„Zarządzenie czasem” - Mike Clayton 
6. Gotuj na zapas

Robisz flaczki? Super, ja też lubię, ale dlaczego tylko na jeden dzień? Przecież możesz ugotować dwa razy tyle, a drugą część zamrozić lub zawekować. Oszczędność czasu będzie ogromna. Jasne, że gotowanie na zapas nie zawsze jest dobrym pomysłem, ale niektóre dania naprawdę super smakują po rozmrożeniu. To m.in. stary sposób na dobry bigos, pierogi czy niektóre zupy. Kiedy najdzie Cię ochota, po prostu wyciągasz, rozmrażasz i voila!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...