piątek, 4 listopada 2016

Praca 2.0. Nie ukryjesz się przed rewolucją rynku pracy - Sergiusz Prokurat | Recenzja książki

Już wkrótce maszyny mogą całkowicie zastąpić Twoją pracę.

Żyjesz w czasach rewolucji na rynku pracy. Stare zasady padają. Nadchodzi całkiem nowa rzeczywistość. Jak sobie poradzić? Jak nie zginąć na rynku?

"Praca 2.0. Nie ukryjesz się przed rewolucją na rynku pracy" autorstwa Sergiusza Prokurata to propozycja dla tych, którzy nie chcą stracić swojej pozycji albo chcą ją dopiero zbudować. Książka tłumaczy nam zmiany, jakie mają miejsce na rynku pracy i pokazuje jak się do nich dostosować. Technologia zastępuje obecnie pracę coraz większej ilości ludzi. Praktycznie każde zadanie może dziś wykonać maszyna lub aplikacja multimedialna. Gdzie w tym miejsce dla Ciebie, jako dla pracownika czy szefa?

Praca 2.0

Praca 2.0 Nie ukryjesz się przed rewolucją rynku pracy - Sergiusz Prokurat

Wydawnictwo: One Press
Stron: 200

Produkcja jest masowo przenoszona do Chin i tych krajów na świecie, w których praca kosztuje grosze. Skomplikowane zadania, które do tej pory wykonywał człowiek, dziś wykonuje maszyna. Ta natomiast czasami nawet nie potrzebuje niczyjego nadzoru, a i tak jest znacznie bardziej produktywna. Liczba miejsc pracy maleje, a postęp może się przyczynić do totalnego bezrobocia.

Ogromny wpływ na rynek pracy ma wirtualna rzeczywistość. Z jednej strony rewolucja technologiczna pomaga nam w życiu, z drugiej natomiast stanowi zagrożenie, bo w pewnym momencie możemy stać się po prostu... niepotrzebni.

Jak nie dać się zniszczyć na rynku pracy?


Pewność posiadania pracy warunkowana jest nie tylko Twoim zawodem, ale też szeregiem działań, jakie podejmujesz w związku ze swoją karierą. Pewność zatrudnienia masz tylko wtedy, kiedy stajesz się specjalistą, którego technologia nie jest w stanie zastąpić. Ogromną rolę odgrywa tutaj właśnie wspomniany wcześniej internet. To umiejętność wykorzystania jego możliwości może przyczynić się do zbudowania pozycji tak silnej, że nic nie będzie w stanie stać się dla niej alternatywą.


Sergiusz Prokurat w książce "Praca 2.0" jasno zaznacza, że w dzisiejszych czasach liczy się specjalistyczna wiedza, kontakty i umiejętność zbudowania marki osobistej. Całości dopełnia znajomość lokalnego rynku.

By osiągnąć sukces w następnej dekadzie, jednostki nie tylko muszą być przewidujące - muszą też zręcznie poruszać się po szybko zmieniających się formach pracy i wymaganych umiejętnościach.

Musimy być na bieżąco z kolejnymi skokami technologicznymi, które już teraz wymagają od nas "zapominania" wiedzy, która do tej pory uznawana była za podstawę i czynnik sukcesu.

Nie będą przestawiać Ci danych liczbowych ani wykresów, które umieszczone są w książce. Nie chcę straszyć statystykami. To nie jest konieczne. Ważne jest, by zrozumieć, że rynek pracy się zmienia i to drastycznie. Dziś może nie zauważamy tego na każdym kroku. Może nawet nas to nie dotyczy, ale za kilka czy kilkanaście lat każdy z nas odczuje pchnięcie "obosiecznego miecza" zarysowanego w książce. Trzeba być na tę chwilę przygotowanym. Już dziś warto zrobić krok w kierunku przeistoczenia się w specjalistę, któremu niestraszne roboty ani praca chińczyków.

Praca 2.0 w pracy

Praca 2.0 - książka, którą warto przeczytać


Przyznam szczerze, że kiedy wzięłam w ręce książkę "Praca 2.0", miałam wrażenie, że będzie to nudne, filozoficzne gadanie o tym, że jest źle i będzie jeszcze gorzej. Myliłam się. Tak, jak też się czasami mylę. :) Książka jest rzetelnie opracowana. Ma w sobie taką nutkę prekognicji, chociaż może to złe słowo. W każdym razie autor dokładnie analizuje rynek pracy i na tej podstawie jest w stanie wysnuć daleko idące wnioski. Te natomiast nie są optymistyczne. Przedstawione argumenty mnie przekonały.

Już wcześniej wiedziałam, że bez podjęcia jakichś kroków, za parę lat można się obudzić z ręką w nocniku. A przecież nikt nie chce pogorszenia jakości życia i swojego statusu. Chcemy, by było nam lepiej, a więc musimy coś z tym zrobić. Zainwestować w siebie, bo tylko to sprawi, że będziemy niezastąpieni.

Jeżeli boisz się, że w przyszłości możesz stać się pracownikiem, którego nikt nie chce - przeczytaj. Jeśli już dziś jesteś gwiazdą, która nie ma sobie równych - nie czytaj. Decyzja należy do Ciebie.


2 komentarze:

  1. Świetny artykuł, miło jest czytać tak dobrze napisane wpisy, czekam na kolejne :D Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...