wtorek, 13 września 2016

Książki warte przeczytania – książki o II wojnie światowej

Ma w sobie coś, co mnie przyciąga. Upiorny brak skrupułów i tajemnice, których nie da się ogarnąć rozumem. Druga wojna światowa to jedna z moich pasji i może uda mi się nią zarazić również Ciebie. Sprawdźmy to. Przedstawiam kwintesencję zbrodni, czyli książki o II wojnie światowej. Zestawienie przygotowałam w ramach cyklu „Książki warte przeczytania”. Znajdź coś dla siebie i daj znać, co wybierasz.

Książki, które warto przeczytać… o II wojnie światowejByłam sekretarką Hitlera

1. „Byłam sekretarką Hitlera. 12 lat u boku Wodza” Christa Schroeder


Spisywała ostatnią wolę führera. Była z nim wtedy, gdy wygrywał i wtedy, gdy w ostatnie dni wojny siedział w bunkrze pod kancelarią Rzeszy. Znała go jako człowieka zwyczajnego, ze swoimi wadami i zaletami. Znała i lubiła Ewę Braun. Była dumna, że mogła być tak blisko wodza. W czasach młodości sądziła, że służy dobrej sprawie. Jej świat runął razem z upadkiem III Rzeszy, a Christa dopiero na krótko przed śmiercią zdecydowała się pokazać wydawcy zapiski ze swoimi wspomnieniami. Tak powstała książka, która ukazuje całkiem inne, bardziej ludzkie oblicze nazistowskich Niemiec.


Proces Norymberski

2. „Proces Norymberski. Trzecia Rzesza pod sądem” Heydecker Joe


20 listopada 1945 roku zaczyna się największy proces w dziejach świata. Specjalnie na jego potrzeby należy wprowadzić w prawo pojęcia takie jak „zbrodnie przeciwko ludzkości” i „zbrodnie przeciwko pokojowi”. Wielomiesięczny przewód sądowy prowadzony jest przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze – w mieście, które było kolebką chorej ideologii nazistowskiej. Mordercze przesłuchania i prezentacja targających sercem dowodów doprowadziła do wydania 12 wyroków kary śmierci, 3 wyroków dożywotniego więzienia, dwóch kar dwudziestoletniego pozbawienia wolności i jednej kary 15 lat więzienia. Joe Heydecker przedstawia w swojej książce zmagania oskarżycieli i brak jakiejkolwiek skruchy ze strony oskarżonych. Pokazuje nam, jak zatrute umysły bronią swojej racji nawet w obliczu szubienicy. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są książki warte przeczytania w tym temacie, to nie musisz już dłużej szukać. Wybierz właśnie tę.

Autobiografia Hossa

3. „Autobiografia” Rudolf HoessKsiążka-sprzeczność. Historia pisana ręką komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zagłębiając się w kolejne karty autobiografii, poznajemy ludzkie (o zgrozo) oblicze zbrodniarza. Mamy wrażenie, że czytamy wspomnienia zwykłego człowieka. Hoess kreuje się w książce na ofiarę nazistowskiej machiny zabijania. Wielokrotnie poskreśla, że wypełniał tylko swoje obowiązki i nie miał innego wyjścia. Tłumaczy, że sam nigdy nikogo umyślnie nie skrzywdził, ale jednocześnie bez najmniejszej nuty skruchy opisuje traktowanie więźniów i warunki, w jakich żyli.

Prawdziwa Odessa

4. „Prawdziwa Odessa” Goni Uki


Prawda o tym, jak naziści uciekali do Argentyny. W książce przedstawiono śledztwo, którego zadaniem było zdemaskowanie istnienia tajnej organizacji o nazwie Odessa. Organizacja ta umożliwiała zbrodniarzom wojennym uniknięcie kary i wyemigrowanie do kraju, w którym wymiar sprawiedliwości nie miał możliwości ich doścignąć. Z pomocą Odessy uciekli między innymi Klaus Barbie i Adolf Eichmann. Istnienie organizacji było przez lata traktowane jako mit. Dziś wiemy, że w ucieczce pomagał nazistom nawet Watykan!


Podziemia III Rzeszy


5. „Podziemia III Rzeszy” Jerzy Rostkowski


Dolny Śląsk, jakiego nie znasz. Kompleks Riese, czyli największe podziemne miasto świata. Co kryły podziemia Dolnego Śląska i co znajduje się w nich do dzisiaj? Czy to tam miała powstać cudowna broń Hitlera, której zadaniem było odwrócenie losów wojny? Czemu służyły niezliczone sztolnie, skrupulatne zaminowanie i szereg tajnych wejść? Jerzy Rostkowski odkrywa przed nami wszystko to, co na Dolnym Śląsku piękne i tajemnicze.


Waffen-SS


6. „Waffen-SS. Piekło na froncie wschodnim” Chris Bishop


Szukasz czegoś, co pokaże Ci wojnę taką, jaką była naprawdę? Poznaj historię Waffen-SS, żołnierzy, którzy myśleli, że zbawią świat. Ludzi, którzy tak ślepo wierzyli Hitlerowi, że byli w stanie ginąć za niego na wszelkie możliwe sposoby. Z głodu, z zimna, od kul i śmiercionośnych chorób. Książka jest ilustrowana i dokładnie omawia szlak bojowy dywizji, która była potężniejsza niż policja.


Najazd 1939

7. „Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce” - Jochen Böhler


Poznaj prawdziwe oblicze inwazji. Kulisy wojny, która dla nas rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Nie byliśmy bierni. Rozpoczęła się kampania wrześniowa, ale wróg był silniejszy i lepiej przygotowany. Polegliśmy. Dowiedz się, dlaczego Niemcy chcieli wojny i co działo się w pierwszych miesiącach. O wielu rzeczach na pewno nie mówili Ci w szkole. Tutaj się o nich dowiesz. Bez woalu pokrzywdzenia – rzetelnie i do bólu prawdziwie.


Organizacja Lebensborn


8. „Organizacja Lebensborn” Volker Koop


Dzieci rasy panów miały być idealne. Jasnowłose, jasnookie, wysokie, silne i stanowcze. Każdy, kto nie nosił w sobie aryjskiej krwi, był przeznaczony na stracenie. Tylko że wojenne zawirowania zabijały też Niemców. Idealnych nadludzi, którzy mieli tworzyć Tysiącletnią Rzeszę. Trzeba było jakość odtworzyć tę populację. Postanowiono hodować ludzi. Otworzono specjalne domy dla matek, zaczęto pobłażliwe podchodzić do nieślubnych dzieci, a niemieccy żołnierze mieli nakaz płodzenia dzieci gdzie się da… i z kim się da. Tak rodziły się dzieci Lebensborn. Dzieci źródła życia. Maskotki Hitlera i przyszli pionierzy nowej rasy.


Wojna totalna

9. „Wojna totalna” Michael Jones


W 1944 roku paranoja Hitlera sięgnęła zenitu. Rozpoczęto Plan Barbarossa, czyli wojnę totalną. Walkę na śmierć i życie. Do ostatniej kropli krwi i do ostatniego żołnierza. Ten ostatni podryw sprowadził na Niemcy klęskę. Książka traktuje o wojnie w kontekście tych, którzy byli najbliżej niej – żołnierzy i cywilów. Pokazuje ludzkie tragedie, słabości i niedorzeczność działań niemieckiej armii. Gdyby nie wojna totalna, być może dziś żylibyśmy w innym świecie. Może bylibyśmy podgatunkiem, który zdany jest na łaskę panów.


Dymy nad Birkenau

10. „Dymy nad Birkenau” Seweryna Szmaglewska


Ten, kto nie poznał piekła obozu koncentracyjnego, ten nie wie, jak wygląda prawdziwa wojenna rzeź. Sewerynie Szmaglewskiej udało się przeżyć – mimo głodowych racji żywnościowych, chorób, wszy, bicia i katorżniczej pracy – przetrwała. Świadectwo swojego życia w Auschwitz dała w książce, w której bez ogródek opisuje codzienne życie więźnia i losy ludzi, którzy dla Niemców byli tylko numerami. Dymy nad Birkenau przepełnione są bardzo realistycznymi, przyprawiającymi o dreszcze opisami. Jednak można znaleźć tam też odnaleźć kunszt pisarski autorki. Szkoda tylko, że pozycja ta nie jest już szkolną lekturą.


Żony SS-manów

11. „Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy” Gudrun Schwarz


Żyły jak księżniczki w złotych klatkach. Rodziły dzieci swoim walecznym mężom i dbały o domowe ognisko. W społeczeństwie zostały zdegradowane do roli samic, których jedynym zadaniem jest rodzić, ale żyły dobrze. Mieszkały w willach nieopodal obozów koncentracyjnych, ale przed ślubem musiały udowodnić swoją aryjskość. Były z jednej strony wygranymi, a z drugiej niewolnicami. Narzucono na nie tabu seksu i dano tylko tyle, by miały przekonanie o swoim wygodnym życiu. Prawda o kobietach Trzeciej Rzeszy nie miała nic wspólnego z bajką.


Kiedy Bóg odwrócił wzrok

12. „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” Adamczyk Wesley


W zestawieniu „Książki warte przeczytania” nie mogło zabraknąć pozycji „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”. To historia kilkuletniego Wiesia, który zostaje deportowany na Syberię. Matka Wiesia ginie podczas próby ucieczki z ZSRR a chłopiec i jego rodzeństwo tułają się bez nadziei przez 10 lat. Historia jest wzruszająca i pokazuje, jakie konsekwencje dla jednostki miała II wojna światowa. Konsekwencje dla pojedynczego człowieka, którego życie zmienia się po prostu z dnia na dzień, a nadzieja wydaje się umierać.

Znasz inne książki warte przeczytania w tematyce II wojny światowej? Wrzuć tytuł albo link.


5 komentarzy:

 1. "Byłam sekretarką Hitlera. 12 lat u boku Wodza" już czeka na moim stosie, a na "Żony SS-manów" już niejednokrotnie miałam chrapkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam film dokumentalny o Chriście i od razu Ci mówię, że warto. :)

   Usuń
 2. Każda z tych książek faktycznie jest warta przeczytania. Dodałabym do tego spisu jeszcze książki Marka Edelmana.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię tematykę II wojny światowej dlatego dla mnie to obowiązkowe pozycje do przeczytania. Polecam te książki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam "Złodziejkę książek" - akcja toczy się w czasie II wojny światowej ale książka jest zupełnie o czymś innym:) Naprawdę nie pożałujecie! Ja płakałam przez połowę - śliczna!

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...