środa, 27 lipca 2016

Duchy III Rzeszy - dokument, który sprawi, że poczujesz się dziwnie

Zbrodnie nazistowskie bolą każdego, nawet potomków oprawców...

Kocham tematykę II wojny światowej. Jest w niej coś, co przechodzi ludzkie pojmowanie. Ciągle pytam samą siebie: jak? Jak do cholery to się mogło powieść? To przekracza moje pojmowanie. Nie wiem, jak można wmówić ludziom, że są rasą panów i nie wiem, jak można w to uwierzyć. Nie wyobrażam sobie też, jak można żyć z piętnem krwi zbrodniarza, ale są wśród nas jeszcze tacy, którzy muszą.


Procesy oświęcimskie ani trybunał norymberski nie wygoiły wcale wojennych ran. Jednych osądzono, inni czmychnęli. Nazistów nie dało się już zmienić. Oni i tak wierzyli w Hitlera i byli gotowi umierać za słuszność swojej ideologii. Niestety pozostawili po sobie krew. Nie tylko na ziemi, którą usłały trupy, ale też w żyłach innych ludzi. Pozostawili potomków, którzy cierpią za czyny, których nie popełnili.

Wnuczka nazisty - syn zbrodniarza


O przeszłości swojej rodziny dowiadywali się zazwyczaj w wieku kilkunastu lat. Mniej lub bardziej przypadkowo docierało do nich, że ich przodków wyklęła cała ludzkość. Jak żyć ze świadomością, że jest się synem, córką lub wnukiem kogoś, kto mordował ludzi z uśmiechem na ustach?Jak spojrzeć innym w oczy? Jasne, oni nie są niczemu winni, ale co z tego? I tak pochodzą z rodziny, w której ktoś dopuścił się  zbrodni przeciwko ludzkości. Jak funkcjonować, kiedy czujesz się potomkiem wcielonego diabła ? Gdy wstyd ciągnie się za Tobą nawet tam, gdzie nikt nie widzi łez?

Jak się podpisać lub przestawić, gdy Twoje nazwisko brzmi Bettina Goering? A w dodatku, gdy jesteś Niemką i dziwnym zrządzeniem losu Twój przodek był zwierzchnikiem Luftwaffe. Jak czuć się, kiedy przypadkowo dowiadujesz się, że Twój dziadek nazywał się Wilhelm Boger i był twórcą jednej z najstraszliwszych tortur, jakie widział świat (huśtawki Bogera)?

Trzeba wiedzieć, kogo nienawidzić


Nam się tylko wydaje, że wszyscy Niemcy są źli, że w ich żyłach płynie krew szaleńców, a osławiona przez nich genetyka będzie nieść dalej zło. Żywimy urazę, a tak naprawdę po drugiej stronie stoją ludzie, którym jest po prostu wstyd. Ludzie, którzy nie odpowiadają za to, co się kiedyś stało. Istnienia, które urodziły się z piętnem przeszłości i które tego piętna nie mogą zamazać. I nie rozumiem stwierdzenia, że ktoś musi odpokutować za grzechy narodu niemieckiego. A gdyby Tobie tak kazali odpokutować za czyny, których kiedyś dopuściła się Twoja babka? Przecież to niedorzeczne. Ci, którzy byli winni, już nie żyją. Ci, którzy zostali, żyją życiem podwójnym - swoim i dziadka nazisty. Dziadka oprawcy.

Dzieci i wnuki rasy panów żyją w cieniu hitlerowskich zbrodni. Opowiadają o swoich odczuciach, przemyśleniach i problemach, które dostały w spadku razem z krwią. Opowiadają o drodze do uleczenia i o pojednaniu z tymi, których skrzywdzono. Warto to obejrzeć. Naprawdę warto.

Dokument Duchy III Rzeszy pokazuje, że ideologia upada, ale ofiary pozostają. Są po obu stronach, nie tylko po tej, która była ciemiężona. Również po tej, która ciemiężyła. Za zło płaci każdy i to powinna być dla nas nauczka na przyszłość. Również w kontekście tego, co dzieje się teraz. Zaręczam Ci, że dzieci narodu islamskiego będą przez całe życie nosić brzemię swoich rodziców i dziadków.

Współczuję rodzinom ofiar nazistów i rodzinom oprawców. Obu tym grupom tak samo. Bo tu nie chodzi o to, by osądzać z góry. Tu chodzi o taką ludzką przyzwoitość i zrozumienie, że sądzić będzie ten na górze.

Obejrzyj Duchy III Rzeszy i powiedz z czystym sumieniem, czy potrafisz nienawidzić za same geny?2 komentarze:

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...