wtorek, 2 czerwca 2015

Książki, które warto przeczytać - najlepsze książki o wampirach

Tematyka wampirów jest ostatnio bardzo, ale to bardzo popularna. Mroczni krwiopijcy stali się niezwykle poszukiwanym towarem, dlatego też książki o wampirach rozchodzą się jak świeże bułeczki. Z racji tego, że wielu z was szuka informacji o tym, które z nich są najlepsze, postanowiłam przygotować krótkie zestawienie, czyli książki warte przeczytania... o wampirach.

Pod lupę weźmiemy 8 książek, które opowiadają o wampirach i zebrały bardzo dobre oceny wśród czytelników. Znajdą się wśród nich zarówno nowości, jak i takie pozycje, które są klasyką gatunku. Jedna cecha będzie natomiast wspólna - wszystkie będą opowiadać o wampirach i ich relacjach z ludźmi.Zmierzch

Saga "Zmierzch" Stephenie Meyer

Zmierz to obecnie najpopularniejsza seria książek o wampirach, była czytana miliony razy na całym świecie. Na jej podstawie postały niezliczone ilości memów, a także fanficki samej historii.

W skład cyklu wchodzą następujące książki:

- Zmierzch
- Księżyc w nowiu
- Zaćmienie
- Przed świtem
- Drugie życie Bree Taneer

Głównymi bohaterami książek autorstwa Meyer są Bella Swan i Edward Cullen. Siedemnastoletnia Bella przeprowadza się do innego stanu i tam zakochuje się w przystojnym Edwardzie. Niby wszystko jest w porządku, ale okazuje się, że jej ukochany jest wampirem...Hotel Transylwania

Hotel Transylwania - Chelsea Quinn Yarbro

W Hotelu Transylwania spotykamy się z osiemnastowieczną historią wampira. Znajdziemy tutaj hrabiego Saint-Germain (o którym dużo informacji znaleźć możecie w książce "Ręce precz od tej książki"), a także młodą Madeleine de Montalie, która o mało nie zostaje wciągnięta do satanistycznego kręgu.

Książka w doskonały sposób opisuje realia życia w Paryżu, wszystko przedstawione jest bardzo obrazowo i czytelnik ma wrażenie, że na moment przenosi się do roku 1743. W całej historii najciekawszy jest jednak hrabia Saint-Germain. Autorka odwzorowała mit o nim w bardzo dokładny sposób, tak, że czujemy, jakbyśmy naprawdę go spotkali.

Pozycja ta będzie odpowiednia dla kogoś, kto woli subtelność i grę niedomówień, nie zaś lejącą się strumieniami krew i serie zbrodni.
Pamiętniki wampirów

Pamiętniki wampirów - L.J. Smith

Saga "Pamiętniki wampirów" jest równie popularna, co "Zmierzch". Doskonale wpasowuje się w ideę dzisiejszego, nowoczesnego wampira. Dlatego też z pewnością jest bardzo wyrazista i pociągająca. Czytelnik może bowiem umiejscowić historię w czasie i przestrzeni, jaką zna.

Mało kto wie, że pierwszych 7 części cyklu napisała autorka, pozostałe natomiast zostały stworzone przez ghostwritera. Tak samo, jak w przypadku Zmierzchu, również tutaj mamy młodą dziewczynę, w której rodzą się uczucia do wampira, a raczej do dwóch wampirów, którzy są braćmi.

Na podstawie cyklu nakręcono w Stanach serial, który zgromadził przed telewizorami miliony widzów.
Akademia wampirów

Akademia wampirów - Richelle Mead

Cykl opowiada o Rosemarie Hathaway, która ma tę "przyjemność", że jest pół-człowiekiem pół-wampirem. Książka zyskała bardzo dobre opinie głównie dlatego, że napisana jest bardzo dobrze, lekko i przyjemnie się ją czyta, a główny wątek w końcu jest oryginalny.

W większości książek o wampirach (również tych, przedstawionych powyżej), motorem działania była miłość. W "Akademii wampirów" jest nim przyjaźń, jedna przyjaciółka ratuje drugą. Rose i Lissa są bowiem przyjaciółkami, między którymi nic nie ma prawa stanąć.

Niektórzy porównują książkę do Zmierzchu, ale biorąc pod uwagę jej techniczne właściwości oraz cała fabułę, jest od Zmierzchu znacznie lepsza i bardziej wciągająca.
Miasteczko Salem

Miasteczko Salem - Stephen King

"Miasteczko Salem" to kultowa książka o wampirach, która wyszła spod pióra mistrza horrorów. Książkę po raz pierwszy wydano w roku 1975, autor nie musiał długo czekać na odzew czytelników. Momentalnie stała się ona bestsellerem i do dziś zekranizowano ją już 2 razy.

Tytułowe "Miasteczko Salem" to amerykańska, prowincjonalna mieścina, w której nagle zachwiany zostaje spokój i równowaga. Ludzie zaczynają umierać w dziwnych okolicznościach, pech, czy też diabelskie moce, nie szczędzą również zwierząt.

Kanwą wszystkiego są natomiast wampiry. Książka jest momentami naprawdę przerażająca, a wątki budowane z najlepsza gracją i polotem. Mimo że Miasteczko Salem jest jedną z pierwszych powieści autora, dopracowane jest do granic możliwości.Dracula

Dracula - Bram Stoker

"Drakula" to pierwsza na świecie popularna książka o wampirze. Autor Bram Stoker stał się w tej kwestii protoplastą. Powieść zaliczana jest do gatunku gotyckiej i stworzona została pod koniec XIX wieku. Wtedy też wśród znudzonych czytelników wzrosło zapotrzebowanie na historie, które opowiadają o czymś niezwykły, nadprzyrodzonym, które ukazują walkę dobra ze złem.

Hrabia Dracula, który przedstawiony jest w książce Stokera, to arystokrata, który sypia w dzień, poluje w nocy i mieszka w strasznym zamczysku. Jego poczynania nie podobają się jednak okolicznym mieszkańcom i dochodzi do pościgu. Dracula, który do tej pory był panem sytuacji, staje się zwierzyną, na którą polują śmiertelnicy.
Pogromca wampirów

Pogromca wampirów - Graham Masterton

Mieliśmy już książkę o wampirach, której autorem był Stephen King, przyszła więc pora na jego konkurenta - Grahama Mastertona. Autor ten napisał "Pogromcę wampirów", książkę, która pokazuje transformację statecznego biznesmana. Biznesmam ten wcale nie staje się wampirem, on przeistacza się w ich pogromcę.

Utwory Mastertona są zawsze doskonale osadzone w rzeczywistości. Również tym razem nie zabrakło wzmianek, dzięki którym powieść staje się jeszcze bardziej realistyczna. W "Pogromcy wampirów" pojawia się wątek, mówiący o tym, że nazistowkie Niemcy wykorzystywały pomoc wampirów w rozbijaniu ruchu oporu przeciwnika. Główny bohater najpierw działa w kontrwywiadzie armii USA, później, po wojnie, zajmuje się biznesem. Ojczyzna potrzebuje jednak jego pomocy i kapitan James Falcon zostaje ponownie wezwany do walki z wampirami.
Wampiry z Morganville

Wampiry z Morganville - Rachel Caine

Żeby nie było zbyt różnorodnie, w ostatniej, prezentowanej przeze mnie książce, znowu mamy do czynienia z siedemnastolatką. Niestety odbiorcami książek o wampirach są przede wszystkim młode damy w wieku od 15 do 20 lat. Tak mniej więcej moim zdaniem ustalona jest ta grupa docelowa :)

W cyklu książek napisanych przez Rachel Caine, poznajemy miasteczko Morganville, które tylko na pozór jest normalne. W rzeczywistości nocą zaczynają grasować tam bestie, które wypijają krew. Książki z tej serii pisane są z humorem  i nie znajdziemy tutaj tak rozbudowanego wątku miłosnego.

Jednakże wampiry, które są w nich przestawione, to naprawdę straszne istoty, z którymi nie da się iść na kompromis.Jaka inna książka o wampirach przypadła Ci najbardziej do gustu? Znasz inne książki warte przeczytania w tej tematyce?


4 komentarze:

 1. Tego Mastertona nie czytałam. Ale czytałam jego obraz wampira w "Krew Manitou" i bardzo mi się podobała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Zmierzch" uwielbiam, "Pamiętniki wampirów" kompletnie mi nie podeszły, za to serial oglądam z uwielbieniem. "Miasteczko Salem" to klasyka, nie wyobrażam sobie swojego życia bez tej właśnie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cała prawda zgadzam sie z pania :)

   Usuń
 3. zmierzch jest najlepszy :) <3 kocham go przeczytałam wszystkie części po 100 razy i oglądałam też ze 100 razy. Bardzo wciagające to jest.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...