czwartek, 6 listopada 2014

Czakry od podstaw. Klucz do równowagi i szczęścia - David Pond | Recenzja książki

Życiowa energia zaklęta jest w kolorowych sferach.

Za oknem coraz zimniej i człowiekowi dosłownie chce się przysiąść z książką na kolanach i czytać. Nie wiem jak wy, ale na mnie taka pogoda działa bardzo melancholijnie i dlatego właśnie wtedy udaje mi się najwięcej czytać. Lato jakoś czytaniu nie sprzyja, pozycja taka jak Czakry do Podstaw Davida Ponda sprawdza się doskonale wtedy, kiedy chcemy zastanowić się nad swoim życiem, spróbować coś poprawić lub zmienić.

Czakry do podstaw

Czakry od podstaw - David Pond

Stron: 52
Wydawnictwo: Diogenes

Ludzie od zarania dziejów dążyli do szczęścia. Wszelakimi sposobami chcieli oszukać los i uszczknąć coś dla siebie. Zastanawiali się w jaki sposób mogą uczynić swoje życie lepszym, co mogą zrobić, żeby osiągać lepsze rezultaty w biznesie, nauce czy relacjach międzyludzkich. Właściwie całe nasze życie jest takim dążeniem do doskonałości. Czytają "Czakry od podstaw" zdajemy sobie sprawę, że nic nie jest takie proste, jak nam się pierwotnie wydawało.

Życiem zawiaduje przede wszystkim energia, energia to życie, wszystko jest energią. I to sobie Państwo dobrze przyswoją, bez tego ani rusz. Skoro tą kwestię mamy już załatwioną, to pasowałoby przejść do właściwej treści książki. Cały czas zakładamy, że energia w naszym świecie tworzy wszystko, włącznie z nami. Żeby było jednak trudniej, nie jest ona chaotycznie rozsiana po organizmie, wzdłuż kręgosłupa rozłożonych jest 7 czakr (stacji energetycznych), w których nieustannie dochodzi do przepływu energii.

Książka Davida Ponda tłumaczy w jaki sposób płynie ta energia, i za jaki aspekt życia odpowiadają konkretne czakry. W skrócie wygląda to mniej więcej tak:
  1. Czakra podstawy - stanowiąca połączenie z ziemią i symbolizująca pierwotne instynkty. Jej zadaniem jest podtrzymanie gatunku, a jeśliby porównać ją do piramidy potrzeb Maslowa, to odpowiada ona podstawowym potrzebom egzystencjonalnym.
  2. Czakra sakralna - to jaskinia ludzkiej zmysłowości i przyjemności. Odpowiada za strefę seksualną oraz emocje.
  3. Czakra splotu słonecznego - odpowiada za postawy, etykę i przekonania danej jednostki. Działa, jak źródło naszej inspiracji i wyrocznia, czego powinniśmy się podejmować, a czego zaniechać.
  4. Czakra serca - symbolizuje i odpowiada za miłość, ufność, poświęcenie bliźnim. W niej rodzi się wiara i emocje związane z ludzkimi uczuciami.
  5. Czakra gardła - odpowiada za relacje rodzinne, umiejętności twórcze oraz zdolność do kreatywnego wyrażania siebie.
  6. Czakra trzeciego oka - odpowiada za postrzeganie pozazmysłowe, szósty zmysł, wiedzę wyższego rzędu i możliwość postrzegania rzeczy, które w tradycyjnym świecie są nieuchwytne.
  7. Czakra korony - połączenie z boskością, emanacja najwyższej wiedzy i boskości. 
Czakry, źródło: zwierciadlo.pl

Dla kogoś interesującego się rozwojem osobistym, ta książka będzie prawdziwą gratką. Pokazuje bowiem w jaki sposób zarządzać energią w czakrach, jak wyrównywać niedobory, co robić, żeby poprawić konkretne aspekty swojego życia. Nie oszukujmy się, nic nie dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na każdy efekt trzeba sobie zapracować. "Czakry od podstaw" pokazują, jak to zrobić i jak zyskać szersze rozumienie własnej istoty. I nie ma się się co tutaj krzywić, nauka już dawno potwierdziła energetyczną naturę wszechświata i człowieka.

David Pond pisze:
Czakry zwykle kojarzy się z układem gruczołów dokrewnych. Ich położenie w ciele pokrywa się z usytuowaniem wielu z tych gruczołów, a znaczenie każdej czakry jest ściśle powiązane z funkcją odpowiadającego jej gruczołu. Jednak związek ten nie ma charakteru fizycznego, gdyż czakry, mimo swego położenia wzdłuż kręgosłupa, nie mają charakteru fizycznego.

Czakroterapia (metoda terapii polegająca na oddziaływaniu na czakry), jest coraz popularniejsza i nie chodzi tutaj wcale o jakiś ruch New Age. Już starożytne cywilizacje wiedziały o istnieniu czakr i potrafimy nimi "manipulować". Współczesny człowiek w konsumpcyjnym pędzie zatracił gdzieś tą znajomość, ale z dekady na dekadę, z roku na rok, ta wiedza wraca.

Polecam przeczytanie książki "Czakry od podstaw" Davida Ponda wszystkim, którzy w jakiś sposób chcą zajrzeć za kurtynę tego, co zwyczajne i przyziemne. Może akurat ta tematyka okaże się na tyle frapująca, że zachęci do dalszego rozwijania siebie.

Interesujesz się rozwojem osobistym? Masz na tym polu jakieś doświadczenie? A może o czakrach słyszysz pierwszy raz w życiu i ich idea Cię nie porywa?

1 komentarz:

  1. Brzmi interesująco, ale mimo wszystko do mnie nie przemawia, ciężko mi uwierzyć w takie rzeczy ;)

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...