niedziela, 24 marca 2013

Będę pisarzem Dorothea Brande

Będę pisarzem!
Dosłownie przed chwilą skończyłam czytanie e-booka Będę pisarzem! Lektura zajęła mi około dwóch godzin i mam przemożne wrażenie, że mogłam ten czas lepiej zagospodarować.

Będę pisarzem! - Dorothea Brande
Wydawnictwo: Złote myśli
Stron: 149

Recenzja będzie krótka, gdyż tak naprawdę podczas czytania wyżej wymienionej książki nie posiadłam jakiejś ogromnej wiedzy, ani nie doznałam zachwytu, tudzież innych przyjemnych wrażeń zmysłowo-estetycznych.

Okładka ładna, elegancka, a podpis: Obowiązkowa lektura pisarzy krytyków, redaktorów na całym świecie - zaciekawia i obiecuje moim zdaniem jakąś korzyść z przeczytania. Ja natomiast tej korzyści nie dostrzegłam. Początek niezmiernie mnie znudził. Autorka, która z pewnością jest wspaniałym pisarzem, w tą pozycję nie tchnęła jednak swego autorskiego ducha. Czyta się ciężko, przynajmniej ja mam takie odczucia i wiążę ten fakt przede wszystkim z długimi zdaniami, jakie odnajdujemy w utworze. Według mnie są zbyt długie, aby można było swobodnie, bez zmęczenia czytać tekst.

Drugą, zasadniczą sprawą jest fakt, że oprócz ciekawych technik pisania zaraz po przebudzeniu oraz o ustalonej przez siebie godzinie, nie odnalazłam w książce żadnych technik, które zachęciłyby mnie lub zainteresowały. Mimo, iż autorka na początku książki podkreśla, że będzie ona składała się z ćwiczeń, ja na chwilę obecną, mogę sobie przypomnieć zaledwie trzy, no może cztery, a zapewniam, że czytałam ze zrozumieniem. Według mnie pozycja Będę pisarzem! to lanie wody i mówienie o rzeczach oczywistych lub takich, na które właściwie nie mamy wpływu. Jedynym ciekawym aspektem był fakt, że autorka wielokrotnie odnosi się do zasad psychologicznych i wplata w pracę pisarza aspekt świadomości i podświadomości. Jako osobie interesującej się tą tematyką, miło mi było dostrzec to w książce Będę pisarzem!

Jako, że ostatnio zabrałam się ostro za swój pisarski warsztat, obrałam za punt honoru zaznajomienie się z pozycjami polecanymi młodym pisarzom, ale książka, której dotyczy dzisiejsza recenzja, w ogóle do mnie przemawia. Nie poczułam identyfikacji z autorką, nie podoba mi się jej podejście do pisania, jest takie wymuszone, mało naturalne. Denerwuje mnie konstrukcja zdań i ogólna prezentacja tekstu i mówię to ja - kompletna amatorka :)

Podsumowując. Być może są osoby, którym ta książka przypadnie go gustu, być może niektórzy skorzystają z treści w niej zawartej, ale ja dziękuje, to nie było to, czego szukałam. Jeśli jednak ktoś z was byłby zainteresowany tą pozycją, można znaleźć ją tutaj Będę pisarzem Dorothea Brande

Ocena końcowa od 1 do 10:
Okładka: 10
Pomysł: 8
Realizacja: 3

4 komentarze:

 1. To bardzo ciekawa tematyka, czy znasz w takim razie inną, podobną książkę, którą poleciłabyś z czystym sumieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną z czystym sumieniem nie mogę polecić Ci niczego konkretnego, ale jestem w trakcie lektury książki Stephena Kinga "Jak pisać. Podręcznik rzemieślnika" i myślę, że może to być wartościowa pozycja. Wszak jeszcze czytania nie skończyłam i nie powinnam wydawać ostatecznych osądów, ale już widzę, że książka traktuje o tym, czego szukałam.

   Usuń
 2. Nie zamierzam zostać pisarką, ale nie ukrywam że mój styl można byłoby poprawić..i w tym celu przydałaby się jakaś książka. Widzę jednak, że po tę lekturę lepiej nie sięgać.
  Co do techniki pisania o ustalonej przez siebie godzinie - być może komuś taka systematyczność i mobilizacja pomaga. Ja jednak wolę poczekać, aż po prostu będę miała ochotę coś napisać (chyba że muszę, bo terminy gonią). Wiem, że i tak się za to zabiorę. I że wtedy będzie to dla mnie przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do warsztatu, to oprócz wspomnianego wcześniej Pamiętnika Rzemieślnika (w powyższym komentarzu omyłkowo, nie wiedzieć czemu, napisałam: "podręcznik" :) to w najbliższym czasie mam zamiar zainteresować się książkami Katarzyny Krzan, dotyczącymi trudnej, pisarskiej sztuki. Być może Ciebie również one zainteresują.

   Usuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...