wtorek, 30 października 2012

Zalety e-booków (książek elektronicznych). Dlaczego warto czytać e-booki?

Jeszcze jakiś czas temu tradycyjna książka była dla mnie jedyną formą, w jakiej mogłam (tudzież chciałam) czytać książki. Ebook dla mnie nie istniał, a papier przez lata stanowił najlepsze rozwiązanie. Wiadomo jednak, że czasy się zmieniają, możliwości się zmieniają, a co za tym idzie zmianie ulegają też preferencje i upodobania. Na dzień dzisiejszy zalety e-booków są tak znaczące, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Dziś nie ma dla mnie różnicy, czy czytam ebooka, czy tradycyjną książkę, jednak coraz bardziej zaczynam się skłaniać w kierunku tej pierwszej opcji. Za wyborem książek elektronicznych przemawiają przecież solidne argumenty.

Dlaczego warto czytać ebooki?


1. Przede wszystkim produkcja ebooków jest ekologiczna. Kupując elektroniczną książkę nie musisz się zastanawiać ile drewna zużyto na jej wyprodukowanie, ile energii pochłonęły prasy drukarskie, ani ile paliwa kosztował ich transport. Nawet jeśli jesteś zagorzałym zwolennikiem "zielonych", nie możesz takiej literaturze niczego zrzucić.

2. Jeśli czytasz książkę raz, prawdopodobnie zbytnio jej nie zniszczysz, jeśli natomiast korzystasz z niej często (w szkole lub w pracy), pożyczasz innym osobom, to po którymś z kolei czytaniu  książka nosi już ślady zniszczenia, pozaginania i takiego zwykłego nazywanego po imieniu wymiętolenia. Ebook natomiast może być czytany dowolną ilość razy, możesz zabrać go gdziekolwiek tylko chcesz, nagrać na dysk komputera, czytnika, tabletu czy nawet telefonu i za każdym razem Twoja elektroniczna książka będzie w tak samo dobrym stanie jak w dniu jej zakupu. Warto czytać ebooka przede wszystkim dlatego, że  nie zajmuje dużo miejsca, a na przenośne dyski możesz nagrać kilkaset takich książek. Raczej nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek chciałby zrobić coś podobnego z tradycyjną książką :-)

Format PDF

3. Ebook jest tańszy w porównaniu do wydania tradycyjnego. Prosta kalkulacja: transport, wyprodukowanie, materiały - to wszystko kosztuje, dlatego też wydawca chcąc zarobić na wydawanej przez siebie książce i jednocześnie  "odpalić" należytą dolę autorowi, musi ustalić cenę, która jest współmierna do kosztów produkcji. Ebook takowych nakładów nie wymaga, jego produkcja jak i dystrybucja praktycznie nic nie kosztuje. W tym miejscu dochodzimy do równie ważnego aspektu, jakim są zarobki autorów i partnerów promujących ebooki. Skoro wydawca nie marnuje niepotrzebnie pieniędzy, autor ebooka zarabia więcej niż ten, który wyda swoją książkę tradycyjnie. Dalej skoro  promocja jest darmowa (wykonują ją najczęściej partnerzy), to oni zgarniają sporą cześć zysków. Tak więc na tej formie książki można jednocześnie zarobić satysfakcjonujące pieniądze.

5. Początkujący autorzy mogą zaistnieć w literackim świecie właśnie dzięki potędze ebooków. Żaden wydawca nigdy nie pali się do zainwestowania w kogoś, kogo nikt nie zna, nawet, jeśli umiejętności pisarskie tej osoby sprawiają dobre wrażenie. Wydawca ebooka natomiast patrzy na debiutanta łaskawszym okiem, nie inwestuje w niego, toteż zazwyczaj nie odsyła debiutanta z kwitkiem. Świadomość tego faktu otwiera nowe możliwości przed młodymi, nieznanymi nikomu autorami, którzy chcieliby spróbować swoich sił jako pisarze.

6. Ebook jest zawsze dostępny, nie zdarza się sytuacja, że braknie go "na stanie". Ebookowi nie wyczerpie się nakład, nie musisz w poszukiwaniu konkretnego egzemplarza urządzać sobie maratonu po księgarniach. Możesz kupić go w każdej chwili w sklepie internetowym i najczęściej już po kilku minutach cieszyć się lekturą. Te zalety sprawiają, że ebook dość mocno wybija się ponad papierową książkę.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, czytając ebooki oszczędzamy czas i pieniądze. Oczywiście nie wszystkie czytane przez nas pozycje muszą występować w postaci elektronicznej książki, wiadomo - sentyment do papieru zawsze w nas pozostanie, niemniej jednak wtedy, kiedy możemy wybierajmy ebooki, wybierajmy oszczędność i kompaktowość, w dzisiejszych zwariowanych czasach, każdy produkt, który jest jednocześnie tani, oszczędny w czasie i łatwo dostępny, jest dla ludzi niemal na wagę złota. Jeżeli jednak nie zależy nam ani na czasie, ani na kosztach, a przyjemność delektowania się szeleszczącymi kartkami jest dla nas najważniejsza - miejmy gdzieś oszczędność i ekologię :-) Czytanie, to coś, co ma sprawiać przyjemność i nawet jeśli zagorzali zwolennicy ebooków, będą ze wszystkich sił przekonywać Cię do nich - Ty wybierz to, co jest dla Ciebie odpowiedniejsze.


Zalety ebooków są niepodważalne i istnieje naprawdę wiele argumentów za tym, że dobrze jest wybierać elektroniczną książkę. Czy przemawiają one do Ciebie, czy jednak wolisz papier?

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...