wtorek, 25 września 2012

Graham Masterton - twórca doskonały

Niepozorny starszy pan. Ciemne włosy, delikatne oprawki okularów, pospolite rysy twarzy. Uwagę przykuwa tylko ta głębia spojrzenia, ten zamyślony, inteligentny wzrok, który mówi jasno, że jego posiadacz jest kimś jedynym w swoim rodzaju. Nic dziwnego, skoro to spojrzenie należy do Grahama Mastertona.

Urodzony 16 stycznia 1946 roku brytyjski pisarz, twórca horrorów i poradników seksualnych, wyjątkowo zaskarbił sobie moją sympatię. Swoją spektakularną, pisarską karierę rozpoczął powieścią Manitou, był to rok 1976, a będąc już wtedy wydawcą magazynu Mayfair i redaktorem naczelnym Penthouse, podbił serca czytelników w Wielkiej Brytania, a później na całym świecie. Do dnia dzisiejszego pisuje do magazynów Cosmopolitan i Men's Health.W dorobku Grahama Mastertona znaleźć możemy przede wszystkim takie powieści jak: Bezsenni, Ciało i krew, Kostnica, Ikon, Dziecko ciemności, Plaga, Tengu, Wizerunek zła, Zaklęci, Drapieżcy, Walhalla, Szatańskie włosy, Szary diabeł oraz cyklów książek np. Rock. Niektóre z jego książek doczekały się wyśmienitej ekranizacji, co z pewnością przyczyniło się do jeszcze większej popularyzacji prozy Mastertona.

Graham Masterton

Masterton jest zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym: Mystery Writers of American, srebrnego medalu od West Cost Rewiev of Books oraz Prix Julia Verlanger. Dziecko ciemności - historia toczącą się w Warszawskich kanałach ściekowych, zdobyła nagrodę Science Fiction Chronicle, za najlepszą powieść roku w gatunku horror.

Graham Masterton - dobry czy nie?

Niektórzy czytelnicy i krytycy przypisują Mastertonowi brak umiejętności konstruowania dobrej jakości dialogów oraz płytkie wątki. Należy jednak zwrócić uwagę, że te drobne mankamenty zostają doskonale przysłonione przez fenomenalną pomysłowość i wartką akcję, którą autor wprowadza w swoich utworach. Czytając kilka pierwszych książek Mastertona, zastanawiała mnie jedna rzecz: czy ten człowiek jest chory psychicznie, czy ma taką genialną wyobraźnię. Z biegiem czasu okazało się, ze druga wersja jest prawdziwa.

Masterton potrafi zaskoczyć. Niektóre z jego powieści są jednocześnie tak przerażające i usłane realistycznymi, przyprawiającymi o mdłości opisami, ale zarazem wciągające i zmuszające do dalszej uwagi. Przykładami tych skrajnie odrażających scen są fragmenty Ciała i krwi, kiedy to główny bohater Zielony Janek, zjada wnętrzności swoich dzieci, podczas gdy dookoła szaleńczo wirują liście wawrzynu.

Jeśli wydaje Ci się, że wszystko co można było wymyślić, zostało wymyślane i każdy wątek, który można było bardziej spaskudzić i obrzydzić, został spaskudzony - sięgnij po książki Mastertona. To on jak nikt inny spędzi Ci sen z powiek, pokaże, że ludzka inwencja nie mieści się w żadnych logicznych ani etycznych ramach. To on stworzył historię małego chłopca, którego mózg zostaje wszczepiony w ciało ogromnej świni, to w jego powieściach bezsenni ludzie wysysają z ofiar adrenalinę.

Wkrocz w mroczny, nieprzewidywalny świat Mastertona i przekonaj się jakie jeszcze granice może przekroczyć ludzka wyobraźnia. Zapewniam Cię, że te granice są bardzo chwiejne, nawet nie spostrzeżesz, kiedy już będziesz stał po drugiej stronie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...