środa, 26 września 2012

12 powodów, dla których warto czytać książki

Pedagodzy, profesorowie, literaci - wszyscy trąbią: "Czytajcie!", a odzew społeczeństwa brzmi: po co mamy to robić? Według badań 38% Polaków w ogóle nie czyta książek. Zaciekli przeciwnicy czytelnictwa nie wiedzą co tracą. Istnieją poważne przesłanki do czytania. Oto 12 powodów, dla których warto czytać książki.
12 powodów do czytania

 1. Poszerzenie słownictwa.Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce - poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Autorzy wręcz prześcigają się o lepsze sformułowania i błyskotliwsze określenia, a to skutkuje bogatą paletą słów, które Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka.
 2. Rozwój wyobraźni. Czytając skomplikowane, żywe opisy scen znajdujących się w książce, jesteś zmuszony do wyobrażani sobie tego, o czym pisze autor. Regularne czytanie rozwija Twoją wyobraźnię i sprawia, że łatwiej Ci stworzyć w umyśle coraz bardziej abstrakcyjne obrazy. W konsekwencji łatwiej jest Ci "zobaczyć" dany przedmiot lub sytuacje, jeszcze zanim powstanie/nastąpi.
 3. Nauka myślenia. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Książki uczą myśleć, zmuszają Twój mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zauważasz, że jesteś produktywniejszy, a Twoja aktywność myślowa przynosi Ci coraz więcej korzyści.


 4. Relaks i odprężenie. Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, finansach, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i odniża poziom hormonów stresu.
 5. Zasady pisowni. Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.
 6. Lepsze wysławianie. Zasada ta sama jak przy rozwoju słownictwa lecz jednocześni, słowa, które zapamiętujesz wprowadzasz do swojego codziennego języka.Wysławiasz się logicznie, inteligentnie i w przyjemny dla uch sposób.
 7. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Załóżmy, że pracujesz w sektorze informatycznym, technicznym, menagerskim lub podobnym, wymagającym ciągłego doskonalenia się. Czytając książki związane tematycznie ze swoim zawodem, jesteś stale na bieżąco, podążasz z duchem rozwoju i nie obce Ci żadne rynkowe nowinki. W takiej sytuacji jesteś na rynku pracy "towarem" cenniejszym, niż Twój kolega, posiadający takie samo wykształcenie, ale nie zgłębiającym swojej wiedzy na bieżąco.
 8. Kreatywność. Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoim życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.
 9. Oszczędność pieniędzy. Załóżmy, że musisz się czegoś nauczyć - do szkoły, do pracy, obojętnie. Masz do wyboru dwie opcje: drogie szkolenie lub naukę na własną rękę, przy pomocy niezbędnej literatury. Co wybierzesz? Oczywiście, niektórzy mogą stwierdzić, że nie wszystkiego można nauczyć się samemu z książki, zgoda, ale nie zmienia to faktu, że i tak ogrom wiedzy teoretycznej możesz posiąść na własną rękę, dzięki odpowiednio dobranym książkom bądź czasopismom. Czas poświęcony, właściwie taki sam, ale jaka oszczędność.
 10. Podniesienie samooceny. Udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany - czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji? Dobrze, prawda? Rozmówcy nie są w stanie Cię niczym zaskoczyć i nie masz się co obawiać, że wyjdziesz na ignoranta. Znasz temat, czujesz się swobodnie, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, jesteś doceniony w grupie. Być może to Ty inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych tematów. Na pewno istnieje dziedzina, w której to inni mogą się uczyć od Ciebie, dzięki czytaniu, takich dziedzin może być więcej.
 11. Kształtowanie charakteru. Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę i my, jako jej główni bohaterowie, zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym.
 12. Poprawa pamięci. Czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny tworzysz nowe ścieżki neuronalne i tym samym wpływasz na rozwój swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania. Jednym słowem regularne czytanie sprawia, że z dnia na dzień stajesz się inteligentniejszy i efektywniejszy.

Znasz inne, zabawne albo poważne powody, dla których warto czytać? Podziel się nimi w komentarzu.

Ten tekst jest notorycznie kradziony z mojego bloga, zarówno przez szkoły, jak i innych blogerów. Przekopiowanie tekstu bez podania autora to plagiat i czyn niezgodny z prawem. Jeżeli chcesz wykorzystać ten tekst, rób to śmiało, ale pamiętaj o dodaniu linku do tego artykułu a w postaci gazetek, druku itd. umieszczeniu adresu www.literutopia.pl jako źródła.


87 komentarzy:

 1. Klawe 10 powodów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry tekst dla dzieci i młodziezy, chciałabym go wykorzystać podczas zajęć. Czy mogę?

   Usuń
 2. Bardzo mi się te 10 powodów podoba :) Pozwolę je sobie troszę przerobić (dostosować do poziomu "podstawówkowicza") i wykorzystać na szkolnym apelu.

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki bardzo przydało ni się sam nie mogłem wykombinować tych powodów . podałbym mazwe ale nauczyciele obserwują te strony=)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydało mi się bardzo. Dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydałomi to sie bardzo dziękuje za to

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję przydalo mi sie to
  thank

  OdpowiedzUsuń
 7. Wielkie dzięki za pomoc w odrobieniu pracy domowej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobre to jest

  OdpowiedzUsuń
 9. to jest naprawdę mądre

  OdpowiedzUsuń
 10. dzięki przydatne i fajne

  OdpowiedzUsuń
 11. http://anna-marysia.blogspot.com/2014/09/12-powodow-dla-ktorych-warto-czytac.html

  Ktoś kopiuje Twoje posty

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki czytaniu zwiedzam cały świat, poznaje nowe kultury i odkrywam nieznane. Ja to kocham....

  OdpowiedzUsuń
 13. @Anonimowy 15:48 oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Szkoda ze nie moge tego przetlumaczyc moim kolegom xd w kazdym razie czytanie jest super zwlaszcza fantastka polecam "Miecz Prawdy" najlepszy cykl jaki w zyciu czytalem

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja z kolei nie czytam i nie czuję się z tym źle. Przebywam w oczytanym towarzystwie. Zauważyłem, że moje słownictwo jest ubożesze, lecz nie ma to znaczenia w komunikowaniu się. Nie czuję się również od nich głupszy. Namawianie do czytania i szydzenie z osób nieczytających jest moim zdaniem nie na miejscu. Od danej osoby zależy czy chce czytać, czy nie. Są inne ciekawsze rzeczy od czytania, uwierzcie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzięki przydało się :) Oczywiście troszku zmienione ale podobne Thanks

  OdpowiedzUsuń
 17. superowe!!!!!!DZIEŃKI

  OdpowiedzUsuń
 18. przydalo się na polaku ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. hej. Chciałabym użyć fragmentów Twojego tekstu do prezentacji multimedialnej na lekcje ptb , mogłabym ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. @tauihintzadewdagg - możesz to zrobić, pod warunkiem, że podasz informację, iż treść pochodzi z bloga Literutopia.pl.

  OdpowiedzUsuń
 21. Czy mogę użyć tego tekstu do prezentacji multimedialnej na lekcję? (podam informację że pochodzi z tego bloga)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz pod warunkiem, że podasz autora i adres strony.

   Usuń
 22. Czy mogę użyć tego tekstu do prezentacji multimedialnej na lekcję? (podam informację że pochodzi z tego bloga)

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzięki wielkie, dostałam piątkę !!!

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja tam i tak potrzebowałam pd myślników po fakcie 😸 ale bardzo pomocne, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy mogę użyć części tekstu do wykorzystania na zebraniu?

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja kocham czytać, szkoda, że są ludzie, którzy tego nie rozumieją.

  OdpowiedzUsuń
 27. Czy mogę wykorzystać tę twórczość?

  OdpowiedzUsuń
 28. Uwielbiam czytać książki. Mogę zamknąć się na świat i być w moim małym świecie. Bardzo pomocne :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Jeśli wykorzystam Twoje zwięzłe i trafne przemyślenia - powołam się na Twój blog zgodnie z prawem do własności. Podobają mi się Twoje myśli.

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy mogę użyć fr tekstu, oczywiście podam źródło bloga

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy mogłabym użyć podanych informacji w prezentacji multimedialnej ? Prezentację zobaczy kilkanaście osób. Oczywiście podane zostanie źródło, z którego korzystałam. Tekst bardzo przydatny, i przede wszystkim zrozumiały nie przesycony samymi suchymi faktami.
  Jeśli pojawił się wcześniejszy mój komentarz przepraszam, ale nie wyświetlają mi się nowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj adres bloga i wykorzystaj.

   Usuń
  2. czy mogłabym wykorzystac niektore fragmety do mojej prezetacji do SQL ?

   Usuń
 32. Genialne! Pozwolę sobie je wykorzystać w moim przemówieniu.

  OdpowiedzUsuń
 33. Mogę wykorzystać do gazetki szkolnej? Podam oczywiście autora i adres:)

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo ciekawie to napisałaś. Czy mogę wykorzystać Twój tekst do prezentacji przeznaczonej dla rodziców uczniów i umieścić na stronie szkoły? Oczywiście podam adres i autora.

  OdpowiedzUsuń
 35. Czy można wykorzystać Pani materiał na spotkaniu z Rodzicami-oczywiście z podaniem Autora i źródła?Wykonałabym pezentację PP i gazetkę ścienną w bibliotece:-) Odpowiadają mi sformułowania, bo mogą trafić do młodzieży... Z pozdrowieniami. Bibliotekarka :-)

  OdpowiedzUsuń
 36. Dzięki pomogło z zadaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Chciałabym prosić o pozwolenie na wykorzystanie tekstu do przemówienia :)

  OdpowiedzUsuń
 38. dzięki bardzo mi się przydało do zadania

  OdpowiedzUsuń
 39. Najlepsza odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo mi się podoba, jest świetnie napisane.Chciałabym wykorzystać na spotkaniu z rodzicami w szkole, w której pracuje.

  OdpowiedzUsuń
 41. Jestem kolejną, -entą pewnie osobą proszącą o pozwolenie wykorzystania Pani tekstu na spotkaniu z rodzicami. Ale to nic dziwnego, jest świetny. Oczywiście podam źródło w przygotowanej prezentacji.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 42. Pani Kingo, czy mogę wykorzystać Pani tekst na gazetkę szkolną?

  OdpowiedzUsuń
 43. Czy mogłabym wykorzystać tekst o logicznym wyslawianiu do opowiadaniaa?

  OdpowiedzUsuń
 44. Czy mógłbym wykorzystać ten tekst do gazetki szkolnej. Bardzo proszę.

  OdpowiedzUsuń
 45. witam
  Proszę o zgodę na umieszczenie części materiału na stronie internetowej szkoły. Oczywiście podam źródło. Mam nadzieję, że uczniowie i rodzice skorzystają z Pani porad.

  OdpowiedzUsuń
 46. Czy mógłbym wykorzystać ten tekst do prezentacji?! Bardzo proszę.

  Odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 47. Czy mogłabym wykorzystać ten tekst do prezentacji, trochę go zmodyfikuję do swoich potrzeb. Bardzo proszę

  OdpowiedzUsuń
 48. Mogę użyć niektórych przykładów do prezentacji multimedialnej wystawiając ją w szkole?(nie będę miała z tego jakichkolwiek korzyści)

  OdpowiedzUsuń
 49. Czytanie wpływa też na ogólną kondycję naszego mózgu - u osób czytających demencja starcza rozwija się wolniej, a szansa na zapadnięcie na Alzheimera jest dużo mniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Dziękuję, skorzystam na lekcji poświęconej promowaniu czytania.
  Oczywiście podam adres bloga.
  Dobrego dnia ;-)

  OdpowiedzUsuń
 51. czy moge kilka z wymienionych punktów napisać w prezentacji :-)

  OdpowiedzUsuń
 52. Kazałeś/aś pytać, więc pytam XDD Mogę użyć do pracy domowej? XDD

  OdpowiedzUsuń
 53. Czy mogę zamieścić kilka punktów na gazetce ściennej w szkole?

  OdpowiedzUsuń
 54. Super, pomogło mi w przemowie na temat plusów książki :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Cześć, czy mogę wstawić te podpunkty na wewnętrzną stronę firmowej biblioteki? Podam źródło i imię i nazwisko autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy mogę to wykorzystać w szkole na pogadance o książkach:)?

   Usuń
 56. Czy mogę użyć tej informacji do pracy domowej proszę grzecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 57. Świetny tekst, czy mogę użyć kilka punktów w prezentacji? :-)

  OdpowiedzUsuń
 58. Czy mogę wykorzystać częsć tekstu, ale nie tak dokładnie
  do prezentacji multimedialnej na lekcję?

  OdpowiedzUsuń

 59. Świetny tekst. Chciałam zapytać czy mogę wykorzystać Pani tekst do prezentacji na zebraniu z rodzicami oraz do projektu edukacyjnego "Warto czytać", który przygotowuję z gimnazjalistami. Oczywiście podam adres Pani bloga oraz jego autora. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 60. "Ten tekst jest notorycznie kradziony z mojego bloga, zarówno przez szkoły, jak i innych blogerów."
  Rybko miła, jeżeli publikujesz w sieci, to dlaczego żałujesz innym by z tego korzystali? Nie bardzo rozumiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikomu nie żałuję, ale kiedy korzysta się ze źródła, gdzie autor jest znany, podaje się informacje o autorze podczas korzystania z tekstu, a nie bierze jak swój. :)

   Usuń
 61. Wow!
  Super jutro mam z tego kartkówkę.
  Thx za pomoc :))

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...